Rugsėjo 11 d., 19:00, Šv. Kotrynos bažnyčia

Buda palėpėje

Spektaklio premjera


Po Pirmojo pasaulinio karo vyrai iš Japonijos keliavo į Ameriką. Vieni laimės ieškoti, kiti norėjo užsidirbti daug pinigų ir grįžti namo. Daugiausiai jų apsistodavo San Fansiske. Vieniši Japonai laisvu laiku užsiimdavo pirmykščiu „Tinder’iu“ — jie siųsdavo nuotraukas (nebūtinai tikras) ir laukdavo nuotakos, kuri išsirinks savo būsimąjį tiesiai iš fotografijos. Šis fenomenas vadintas „Fotografijų nuotakomis“, kuris buvo vertas ne tik Japonų kilmės amerikietės rašytojos Julie Otsuka romano, bet ir lietuvių poetės, scenaristės, aktorės ir režisierės Birutės Mar istorijos išpildymo teatro scenoje.

„Buda palėpėje“ — tai tikromis XX a. istorijomis paremtas pasakojimas apie emigrantų likimus, kuriame autorė seka „fotografijų nuotakų“ pėdomis. Kartu su jaunutėmis merginomis, kurios nė neįtaria kas jų laukia, autorė leidžiasi į alinančią kelionę laivu į Ameriką, stebi pirmąjį susitikimą su būsimu vyru ir kaip žlunga jų viltys turėti stebuklingą gyvenimą anapus Ramiojo vandenyno. Jausmus smaugianti ir visa gožianti kasdienybė tęsiasi iki lemtingo Perl Harboro ryto, po kurio Japonai Amerikoje pradėti persekioti, iškeldinami iš namų ar net pradanginami.

Spektaklio sumanytoja ir režisierė Birutė Mar studijavo tradicinį japonų teatrą, kuris bus pritaikytas ir šiame spektaklyje. Tai tradicinis japonų teatro principas, apjungiantis šokį, judesį, tekstą ir gyvai ant scenos skambančią muziką, kuris atveria pasakojimą apie žmogaus ryšį su praeitimi ir protėviais pasaulio tautų maišymosi epochoje ir tautos savastį kaip stiprybę, ir būdą išlikti. „Japoniškai nedidukas romanas „Buda palėpėje“ mane sužavėjo lakonišku poetišku pasakojimu, skambančiu lyg muzika. Autorė savo tėvų ir protėvių emigracijos istoriją pasakoja daugiskaitos asmeniu „mes“. Regis, jai pritaria tūkstančių moterų choras — lyg antikinėje tragedijoje ar japoniškoje Noh dramoje. Moterų, drauge išgyvenančių skaudžius nuo savo šaknų atskirtų žmonių likimus.“ — pasakoja Birutė Mar.

Scenarijaus autorė, režisierė, atlikėja — Birutė Mar
Dailininkė — Indrė Pačėsaitė
Muzika — Egidijus Ališauskas
Muziką kūrė ir parinko — Antanas Kučinskas
Režisierės asistentė, choreografė — Sigita Mikalauskaitė
Video dailininkas — Karolis Bratkauskas
Šviesų dailininkas — Audrius Jankauskas
Iš anglų k. vertė Emilija Ferdmanaitė

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *